Az épületek teherhordó szerkezetének legelterjedtebb formája. Vannak előregyártott elemes, és helyszínen készített monolit szerkezetek.
A helyszínen öntött szerkezettel változatos épületformákat lehet könnyen lekövetni. Ilyenkor a statikai tervek határozzák meg az építész tervek alapján a követendő geometriát. A zsaluzatba kerülő vasszerelést a vasalási terv szerint kell ellenőrizni, különös tekintettel az erősítő és pótvasalások meglétére.
A vasalás általános követelménye, hogy a keresztmetszetek és osztástávolságok terv szerintiek legyenek, a pozíciókat megfelelő kötözéssel és alá- illetve kitámasztókkal biztosították elmozdulás mentesen, és hogy az előírt betontakarás megléte mindenhol biztosított.

Általános hiba, hogy a terv szerint elhelyezett betonvasak vagy a zsaluzattal, vagy az abba elhelyezett hőszigetelésekkel szorosan érintkeznek, így nincs megfelelő betontakarás. Ennek kiküszöbölésére a vasalási terv előzetes átnézése, és szükség esetén annak méretezési korrekciója szükséges. Legtöbbször a kengyelek mérete, valamint a felső hálókat alátámasztó sámlzás mérete hibás.
Ellenőrzendő, hogy a födémekbe helyezett gépészeti mennyezethűtő, és a nagyobb méretű szellőző csövek nem érintik károsan a statikai igényeket, azaz a nyomott vagy nagymértékben kihasznált erősített keresztmetszeteket. Hasonlóan a fal, de inkább a födémáttörések környezetének kialakítását is figyelemmel kell kísérni.
Mérettűrés leginkább a mennyezeteken, a függőleges szerkezetek csatlakozó felületén, és az utólag hő- és vízszigetelt oldalfelületeken fontos, ez általában ‘e’ pontossági osztály, azaz 2,0m-en 3,2mm eltérés a megengedett.
Amennyiben a téglafalakba kerülő pillérek, vagy az áthidalók belső oldalfelületei a téglafal síkjából 3-4mm-nél nagyobb mértékben kiállnak, azt vissza kell vésetni és betonkozmetikáztatni.
Fontos az alkalmazott beton minőségének terv szerinti egyezősége, valamint annak bedolgozási és utókezelési körülményeinek ellenőrzése is.
Vélemény, hozzászólás?